İbrahim Çeçen Vakfı'nın misyonu Türkiye’nin eğitim ve sağlık problemlerinin çözülmesine, kültür ve refahının yükseltilmesine katkıda bulunmaktır. Bu hedef doğrultusunda, IC Holding kurucusu İbrahim Çeçen’in doğup büyüdüğü yer olan Ağrı ili pilot bölge olarak seçilmiştir. İbrahim Çeçen Vakfı, ülkemizin sorunlarını çözmeye katkıda bulunmak için çeşitli kuruluşlar ve kurumlar ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

İbrahim Çeçen Vakfı 2005 yılından beri, gençliği spor yapmaya teşvik etmek için, spor bursları ile çeşitli branşlardaki genç sporcuları desteklemektedir. Ayrıca, çeşitli yerel ve ulusal spor organizasyonlarına da sponsorluk desteği sağlamaktadır.

Eğitim alanındaki yatırımlar kapsamında, aşağıdaki kurumlar bağış olarak Türkiye’nin eğitim-öğretim sistemine sunulmuştur:

Ağrı İbrahim Çeçen İlkokulu, eğitim faaliyetlerine 1986 yılında 1400 çocuk için 25 derslik ile başlamıştır. :

Nezahat Çeçen İlkokulu, 1992 yılında Erzincan ilinde eğitim faaliyetlerine başlamıştır. :

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, 2009 yılında 20.000 öğrenciye eğitim sağlamak üzere açılmıştır. :

İbrahim Çeçen tarafından Türkiye’nin eğitimine yapılan katkının en önemli göstergesi eğitim faaliyetlerine 2009-2010 akademik yılında başlamış olan tamamen devlete bağışlanan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesidir.

www.icvakfi.org.tr
https://www.facebook.com/icibrahimcecenvakfi
https://twitter.com/IC_vakfi
https://www.youtube.com/channel/UCyT1r3wcAID-n_npg0GivJQ
https://www.instagram.com/ibrahim_cecen_vakfi/

İbrahim Çeçen Bursları

Eğitime büyük değer veren İbrahim Çeçen 1987 yılından IC Vakfının kuruluşuna kadar binlerce öğrenciye burs vermiştir. 2017-2018 yılları arasında da 2185 üniversite öğrencisi IC vakfından karşılıksız burs almaktadır. Vakfın kurulmasının ardından, Türkiye’nin her yerindeki başarılı ancak maddi yönden güçlük içerisindeki öğrencilere burs verilmeye devam edilmiştir.

Gerçekleştirilen bir etkinlik kapsamında, Haziran 2006 bir yardımsever projenin başlangıcı olmuştur, yardımsever kişiler ve kuruluşlar maddi güçlük içerisindeki öğrenciler ile bir araya getirilerek, lisans ve lisansüstü öğrencilere 106 burs sağlanmıştır.

Süregelen proje öğrencilere nasıl ulaşacağını bilmeyen gönüllüler ile, tercih ettikleri kriterlere göre seçtikleri öğrenciler bir araya getirmektedir:

Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Eğitimleri: STK eğitimlerinin kapsamı sivil toplum ve gönüllülük, yardımseverlik ve sivil toplum hareketleri idi.
Sivil toplum ve gönüllülük, yardımseverlik ve sivil toplum hareketleri.
Mesleki Eğitim Kursları: İbrahim Çeçen Vakfı Ağrı pilot bölgesindeki en büyük sorun olan işsizliğe çözüm üretmek amacı ile mesleki eğitim kursları düzenlemektedir.
Kişisel Gelişim Seminerleri: Burslu öğrencilerimizin kişisel gelişimine katkıda bulunmak üzere, birçok kişisel seminer düzenlenmiştir.
Yabancı Dil Kursları ve Kolej Hazırlık Kursları: Belli dönemlerde, İbrahim Çeçen Vakfı, vakfın öğrencilerini yabancı dil kurslarına göndermek üzere çeşitli kuruluşlar ile işbirliği yapmaktadır.
Stajyerlikler: İbrahim Çeçen Vakfı başarılı öğrencileri iş ortamına hazırlamak ve aynı zamanda kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak üzere, her yıl staj olanakları sunmaktadır.